Czym jest Immersja językowa?

Sformułowanie „immersja językowa”, pojawia się wiele razy na mojej stronie. Ale czym ona właściwie jest i dlaczego jest tak istotna przy nauce język angielskiego? Immersja językowa to przede wszystkim pasjonująca podróż. To wyzwanie, ale również fascynujące doświadczenie poznawcze, które poszerza horyzonty i otwiera drzwi do nowych światów kulturowych i intelektualnych.

To także umiejętność spojrzenia na świat z różnych perspektyw, co wzbogaca naszą wiedzę i wrażliwość na różnorodność ludzką. Jest to nturalna, płynna umiejętność posługiwania się językiem to coś więcej niż tylko nauka słownictwa i gramatyki. To proces, który wciąga nas w świat kultury, historii i sposobu myślenia danej społeczności.

Immersja językowa to kluczowy element zdobywania biegłości w obcym języku, gdyż wykracza poza tradycyjne metody nauki, opierające się głownie na nauce sztywnych zdań i perfekcyjnej gramatyki.

Korzystając z tej metody zaczynasz otaczać całe swoje życie językiem. Nie jest to jedynie kwestia używania języka na lekcjach czy podczas nauki samodzielnej, ale łączenie go z codziennymi czynnościami. To życie w otoczeniu, gdzie dany język jest czymś naturalnym i nieodłącznym. Niezależnie czy jesteś w domu, w sklepie, na siłowni czy w biurze. Zadurzasz się w tym języku i zaczynasz myśleć i funkcjonować w jego otoczeniu. Potrafisz zarówno zrobić listę zakupów, jak i porozmawiać z urzędnikiem, partnerem biznesowym czy dobrym znajomym przy jego użyciu.

Jednak metoda immersji językowej ma znacznie więcej zalet, a jedną z nich jest jej zdolność do ułatwiania zrozumienia kultury, w jakiej dany język funkcjonuje.

Przecież kultura i język są nierozerwalnie ze sobą związane – poprzez język poznajemy mentalność społeczności, ich sposoby wyrażania emocji, wartości, a także ich historię i tradycje. Im więcej czasu spędzimy w otoczeniu danego języka, tym lepiej zrozumiemy tę tkwiącą w nim głębszą treść. Jednak immersja językowa to nie tylko korzystanie z języka w praktyce. Jej bardzo ważnym elementem jest również obserwowanie jak jest on używany w różnych kontekstach społecznych i kulturowych. Może to obejmować rozmowy z mieszkańcami danych państw, czytanie zagranicznych gazet, słuchanie anglojęzycznego radia czy oglądanie filmów w tym języku.

Immersja językowa w dużym stopniu wzmacnia umiejętność porozumiewania się w języku obcym.

Zazwyczaj osoby wykorzystujące tę metodę rzucają się na bardzo głęboką wodę wyjeżdżając do pracy czy szkoły do kraju, w którym dany język jest językiem ojczystym dla większości mieszkańców. Osoby uczące się języka w autentycznym otoczeniu są zmuszone do ciągłego używania nowo nabytych umiejętności, co sprzyja szybszemu opanowaniu języka w porównaniu z tradycyjnymi, podręcznikowymi metodami nauki.

Jednak, nie wszyscy mają możliwość wyjazdu do kraju, w którym używany jest język, którego się uczą. Na szczęście, aktualnie immersja językowa jest wykorzystywana przez nauczycieli i lektorów języków obcych bez konieczności wyjeżdżania za granicę. Mentorzy robią to między innymi poprzez:
• Prowadzenie zajęć grupowych.
• Zapraszanie na lekcje tzw. native speakers’ów.
•Omawianie na spotkaniach zagadnień kulturowych.
• Wykorzystywanie materiałów z popkultury danego kraju np. gazet czy filmów.
• Oswajanie z przestrzenią internetową oraz technologiczną danego kraju.

Więc jeśli chcesz efektywnie i szybko się nauczyć języka angielskiego, poznać kulturę, nauczyć się myśleć i funkcjonować w tym języku – nie wahaj się i napisz do mnie! Umów się na pierwszą lekcję i sprawdź jak prosta może być nauka!

Podziel się dobrem, podaj dalej

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Codziennie nowe słówka?

podaj maila i otrzymuj ciekawe słówka i zwroty, darmowe materiały i ciekawostki o świecie w języku angielskim

Więcej do odkrycia

Motywacje

Nauka Języka Angielskiego: Inwestycja w Własny Rozwój

W dzisiejszym dynamicznym i globalnym świecie posiadanie umiejętności komunikacji w języku angielskim staje się kluczowym elementem osobistego i zawodowego rozwoju. Chociaż pytanie o bezpieczeństwo finansowe, zakup nowego samochodu czy odłożenie na wymarzoną podróż pozostają ważne, warto również zastanowić się, jak nauka języka angielskiego może wpłynąć na naszą przyszłość.

Chcesz podnieść swoje kompetencje?

Daj nam znać i zacznijmy już dzisiaj